Po prostu… SIERADZ cz. I

Sieradz to wyjątkowe miasto, nie tylko ze względu na swoje atrakcyjne położenie, ale przede wszystkim dlatego, że jest to moje miasto – miasto Kulturalnej Oli. Azyl, o którym rzadko wspominam i którym niezbyt często się chwalę. Zapytacie: dlaczego? Ciężko odpowiedzieć mi jednoznacznie na to pytanie. Parę miesięcy temu, kiedy po długiej przerwie wróciłam do domu ze łzami w oczach, zdałam sobie sprawę jak ważne dla mnie jest to miejsce. Wówczas dotarło do mnie najważniejsze – niezależnie od tego gdzie będę mieszkać: Wrocław, Kraków, Oslo, Nowy Jork, Sydney – Sieradz zawsze będzie w moim sercu na pierwszym miejscu. Brzmi to trochę patetycznie i niewiarygodnie, ale ja naprawdę kocham ten punkcik na mapie.
To mój odwieczny schron, azyl na gorszy czas, a także przestrzeń, która daje mi siłę, wolność oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zaraz przekonacie się, za co tak bardzo kocham swój region i co mu zawdzięczam. Gotowi na podróż w samo centrum Polski? Zapraszam do mojego domu 🙂

C jak CENTRUM 

Jak już wcześniej wspomniałam, Sieradz położony jest w samym centrum kraju, obecnie jest częścią województwa łódzkiego, niegdyś sam pełnił rolę województwa. Leży nad brzegiem rzeki Warty i liczy ponad 40 tys. mieszkańców. Wspominając atrakcyjną lokalizację miasta, miałam na myśli przede wszystkim fakt, iż z Sieradza do wielkich aglomeracji miejskich takich jak: Wrocław, Poznań, Warszawa jest nie dalej niż 200 km. Może właśnie dlatego wylądowałam we Wrocławiu!

Do stolicy województwa – Łodzi dojedziemy autem lub pociągiem w godzinę. Polecam gorąco podróże Łódzką Kolej Aglomeracyjną – szybko, tanio i przyjemnie. Spora część moich znajomych i przyjaciół kojarzy Sieradz m.in. ze względu na częste podróże do Warszawy czy Łodzi. Nasz Sieradz dla niejednego był miłym przystankiem po odwiedzinach w stolicy. Śmiało zatrzymujcie się u nas, aby rozprostować kości i napić się kawy w Rynku 🙂 Zachęcam!

zdjęcie: Kulturalna Ola | Rynek

F to folklor 

…który w moim życiu pełni istotną rolę. Myśląc o Sieradzu mam przed oczyma dzieci sypiące kwiatki, sieradzkie stroje ludowe, piękne Panie z Mnichowa w czasie procesji Bożego Ciała oraz Zespół Pieśni i Tańca Sieradzanie. Przypominają mi się soczyste kolory, dekoracje, wzory, hafty i w tym wszystkim widzę małą Olę, która należała do grupy dziewczynek sypiących kwiatki. Godzinami tańczyłam i obracałam się w falbaniastej sukience, stroiłam wianki na głowie i byłam wtedy taka ważna! Ahh, piękne czasy 🙂 Marzyłam, że jak dorosnę, będę wyglądać tak jak te Panie z Zespołu Mazowsze. Właśnie tak!
 

Kultura ludowa kształtowała się na sieradzkiej ziemi przez kilka wieków i jest spuścizną bogatej tradycji, na którą składają się: sztuka ludowa, strój, muzyka, wierzenia, zwyczaje, obrzędy oraz gwara. Ta różnorodność i wyjątkowość opiera się m.in. na tym, że miasto podlegało wielu wpływom sąsiednich regionów etnograficznych,dzięki czemu czerpało więcej i stawało się bardziej atrakcyjne. Dorobek kultury ziemi sieradzkiej najlepiej odzwierciedla wystawa Muzeum Okręgowego, która zaskoczy niejednego Sieradzanina, a gościom zaprezentuje esencję i znaczenie folkloru tego regionu. Dla mnie, mieszkanki Sieradza, tożsamość kulturowa ma ogromne znaczenie, bez niej moje podróże i inspiracje nie byłyby tak intymne i wartościowe. To Sieradz zaszczepił we mnie miłość do regionu, folkloru i etnografii. Przeszło to płynnie m.in. na Dolny Śląsk. Nie od dziś wiadomo, że Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zajmuje w moim sercu specjalne miejsce. 

M dajemy Mickiewiczow

Sieradz może pochwalić się rozległym zielonym terenem, 26% miasta leży na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajdziecie tutaj 3 parki miejskie oraz 12 pomników przyrody. Mój ukochany park to tzw. Park Mickiewicza, nazwę zawdzięcza słynnemu wieszczowi. To klimatyczne miejsce, w którym odnajdą się zarówno dzieci jak i dorośli. Na przestrzeni kilku miesięcy w parku zamontowano uroczy taras widokowy, zbudowano ściankę wspinaczkową, a także zaproszono do niego najważniejszych bohaterów przyrody czyli owady 🙂

Gigantyczna biedronka, mrówka, pszczoła, komar pilnują swojego terenu i obecnie są wizytówką tego miejsca. Na terenie parku znajdziecie także MOSIR, kort tenisowy, park linowy, nowe ścieżki rowerowe, spacerowe oraz bajkowy staw z ławeczkami. Szczególnie zauroczona jestem odnowieniem naszego sławnego grzybka, (zdjęcia poniżej :)) przy którym każde sieradzkie dziecko ma zdjęcie oraz wybudowaniem ścieżek edukacyjnych, dzięki którym wiem, jakie zwierzęta zamieszkują teren nadwarciański. Powstało również wiele nowych domków dla ptaków i Punkt Oporu Biologicznego, który gromadzi gatunki roślin nektarodajnych, przyciągające owady.  

Musicie zajrzeć do Mickiewicza, ponieważ to już tylko rzut beretem do Parku Etnograficznego, który położony jest między rzeką Żegliną a Zalewem Paradzianka, obok Wzgórza Zamkowego. Wszystko macie w zasięgu ręki. Powiedzcie, jak tutaj nie kochać małych miast? Przy okazji zobaczycie odrestaurowane Wzgórze Zamkowe, które gościło szlachtę, dostojników ziemskich oraz królów polskich – z tego faktu jesteśmy szczególnie dumni!
 

E do Etnograficznego

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne? 

To taki drugi etap wtajemniczania do naszej sieradzkiej kultury. Po wizycie u królowej ziemi, czyli w Muzeum Okręgowym oraz w BWA kolej na Etnografię.  

Sieradzki Park Etnograficzny to obiekt, w którym poznajecie i dotykacie kulturę na żywo, tu i teraz.  Dzięki rekonstrukcjom dawnej wsi sieradzkiej możecie podziwiać m.in:

  • Dom Tkacza (pochodzący ze Zgierza)
  • chałupę szerokofrontową (Sieradz – Męka) z drugiej poł. XIX wieku,
  • stodołę z Rudy pochodzącą z początku XX wieku
  • budynek inwentarsko – gospodarczy (obora z wozownią), pochodzący ze wsi Wiertelaki (gm. Brąszewice) z przełomu XIX i XX wieku
  • drewniany sołek z 1810 roku, pochodzący z Brąszewic Zabrodzia
  • szeroki przekrój maszyn rolniczych,
  • wisienkę na torcie tych wspaniałości, którą jest ogródek warzywno – ziołowy, kapliczka, kolorowe ule, ogrodów kwiatowy oraz…
  • najważniejsze podwórko w całym parku czyli zagroda Szczepana Muchy.

Mucha był lokalnym rzeźbiarzem i pochodził ze wsi Szale. Cała zagroda Szczepana pochodzi z lat 50 – 60 XX wieku. Na terenie parku znalazła stałe zameldowanie ze względu na swoje walory kulturowe, artystyczne i regionalne. Zawsze, kiedy tam powracam, czuję się jakbym była najważniejszym gościem domu Szczepana; bezkarnie mogę zajrzeć do jego sypialni, kuchni, obejrzeć jego prace, których pełno jest w mieszkaniu, ogrodzie, pracowni i na podwórku. Na zewnątrz rosną piękne kwiaty, obok stoją ule i czuję się jakby czas stanął w miejscu. Dlatego tak bardzo kocham to miejsce, mam wrażenie że czekam na Muchę, który poszedł po świeże mleko i zioła, po to aby przyrządzić dla mnie śniadanie. Czuję się tam jak u siebie, więc to dobry znak. Doświadczycie tego na własnej skórze…
Chałupa szerokofrontowa z Męki przypomina mi z wyglądu niezmiennie chałupy wiejskie, które opisywał Reymont w „Chłopach” lub Wyspiański w „Weselu”. To nieprawdopodobne jak możecie w tego typu “muzeach” dosłownie poczuć kulturę i wynająć ją tylko dla siebie.
Muzeum Etnograficzne w Sieradzu to wehikuł czasu, który przeniesie Was na sielską wieś z okresu Młodej Polski! Nie wiem, czy będziecie chcieli się z nią szybko rozstać, oby wszystkie zmysły zakodowały to co najważniejsze.

Chcę to zobaczyć w Sieradzu!

Jeśli zastanawiacie się, gdzie można odnaleźć te wszystkie miejsca, o których wspominałam w artykule, to śpieszę z pomocą. Trasę Kulturalnych Wypraw warto zacząć od:

  • Muzeum Okręgowego w Sieradzu – zabytki dziejów Sieradza z dziedziny archeologii, historii, etnografii i sztuki,
  • później przejść się w stronę Parku Etnograficznego – oddział Muzeum Okręgowego a na koniec obowiązkowo zajrzeć do BWA i pójść na lody 🙂  

BWA pełni rolę galerii sztuki, która promuje polską twórczość plastyczną, edukuje w dziedzinie kultury i upowszechnia wiedzę z zakresu sztuk plastycznych. To wyjątkowe miejsce, dla wszystkich, którzy chcą spotkać się z największymi współczesnymi, polskimi artystami takimi jak Brzozowski, Nowosielski, Hasior, czy Wyczółkowski. Przekrój wystaw BWA jest naprawdę zjawiskowy: malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, ceramika, tkanina artystyczna, szkło, fotografia, plakat. Tutaj trzeba być.

Pielęgnujcie w sobie przywiązanie do mniejszych miast, a powrót na wakacje czy urlop będzie zbawieniem – zapewniam Was

Sieradz to miasto, do którego chętnie wracam. Ma ono swój urok i niepowtarzalny klimat. Zajrzyjcie także do swojej historii regionu, to co znajdziecie, może być początkiem magicznej wędrówki. Powodzenia!

Szczególne podziękowania pragnę złożyć na ręce Muzeum Okręgowego w Sieradzu za możliwość zrobienia zdjęć,  za poświęcony czas pracowników Muzeum, za wszystkie ciekawe opowieści i prywatną wycieczkę. Dzięki Państwu miałam okazję jeszcze mocniej doświadczyć piękna mojego regionu i skorzystać z Państwa nieocenionej wiedzy. Dziękuję za urocze popołudnie. 

Jeśli masz ochotę na więcej kultury szukaj mnie na Facebooku i Instagramie!

Dziękuję, że przeczytałeś ten artykuł i poświęciłeś swój czas!

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.