Karpacz? Jaki Karpacz? Pani śmie żartować, tylko Dzierżoniów!

Rok 2012 – zima. Ostra zima, takiej zimy nie pamiętam. Jestem w Dzierżoniowie, wszyscy święci, cóż to jest za boskie miejsce! Wstałam dzisiaj specjalnie wcześniej, aby móc podziwiać z tarasu nowe widoki, a tu taka niespodzianka. Z mojego okna widać tajemnicze pasmo górskie, jestem zaskoczona, przecież to tylko godzina z Wrocławia, a tu są prawdziwe góry. Przyjechałam tu w nocy i dopiero rano okazało się, gdzie tak naprawdę jestem. Raj. Nie zwracam uwagi na moich towarzyszy, niech się sobą zajmują, herbata, taras i ja. […] No cóż, ta podróż nie skończyła się, tak jakbym tego chciała, komuś nie wyszło, ja straciłam pół zdrowia i chyba dobrego znajomego. Ahh zawsze mnie to spotyka, już nigdy tu nie wrócę, bo niby do kogo…
Żegnaj uroczy Dzierżoniowie. […]

Rok 2014 – lato. Oj, takiego gorącego lata nie pamiętam. Leżę sobie na słońcu (a nie powinnam), czytam jakiś tani brukowiec, opalam swoje białe ciało i słyszę „Olu, lemoniada, truskaweczki, boróweczki dla Ciebie”. Już idę Pani Iwono. Nie trzeba, ja Ci przyniosę. Schodzi więc Iwka, siada koło mnie i zaczynamy ploteczki… My potrafimy dużo mówić, więc to może potrwać. Ogród mają naprawdę piękny, mój teść bardzo o niego dba. Myślę o poprzednim lecie i roku 2012, kiedy to zdruzgotana wyjeżdżałam z tego malowniczego miejsca i zadaję sobie tylko jedno pytanie: Jakim cudem? Otóż leżę sobie w jednym z dzierżoniowskich ogrodów i rozmawiam z moją własną, osobistą teściową. Dzierżoniów – ja tu, mój chłopak stąd, moja przyszła rodzina mieszka tutaj. Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że to wszystko się tak genialnie ułoży. Tak więc witaj Dzierżoniów, od początku wiedziałam, że jesteśmy sobie pisani – na zawsze.

Dzierżoniów położony jest w Kotlinie Dzierżoniowskiej u podnóża Gór Sowich i Masywu Ślęży, nad rzeką Piławą. Dzierżoniowa na mapie Polski szukajcie w południowo – zachodniej części kraju na Dolnym Śląsku. Dzierżoniów jest zarówno gminą, jak i powiatem, niegdyś należącym do województwa wałbrzyskiego. To niewielkie miasto, bo liczące około 40 tys. mieszkańców, ale niech Was nie zwiedzie wielkość populacji, tutaj naprawdę dużo się dzieje! Jak dla mnie jest to jedna z prężniej działających i rozwijających się gmin w województwie dolnośląskim. Dzierżoniów jak jego hasło promocyjne – nastraja pozytywnie! Wypoczynek w Karpaczu czy innych obleganych miejscach wypoczynkowych, jest po prostu w tym wypadku nie na miejscu.

W Dzierżoniowie zakochałam się od pierwszego wejrzenia, jest to idealne połączenie – miasto, góry, cisza, spokój, piękne widoki, zieleń i ciekawa okolica. Tutaj wsiadając do autobusu miejskiego, dojeżdżamy do kolejnych zjawiskowych miejsc np. Rościszów (lokalne ranczo z pysznymi pstrągami, zabytkowy szpital), Kamionki (punkt wypadowy w góry na Wielką Sowę), Bielawa (ośrodek wypoczynkowy, historia zakładu Bielbaw), Niemcza, Wojsławice (ogrody), Pieszyce (zamek) i przede wszystkim Wielka Sowa. Wspomnienia z wyprawy na Wielką Sowę trzymają mnie wielokrotnie przy życiu, to była pierwsza poważna wyprawa po okolicy z M. Cudowne chwile i niezapomniane widoki. Lato 2013 roku było pachnące, ulotne i magiczne, ahh chętnie powróciłabym do tamtego okresu. Z Wielkiej Sowy możecie np. dojść do ślicznego Walimia, ale to już osobna historia…

W Dzierżoniowie znalazłam swojego mistrza fryzjerstwa, mojego osobistego Antoine’a Cierplikowskiego – panią Helenkę. Jest genialna w swoim fachu. Ewidentnie zaniżam średnią wieku jej niewielkiego salonu, ale kochani skarbnica wiedzy, doświadczenia i rozmów, jakie tam się odbywają, jest nieporównywalna z żadnym innym salonem w tym województwie. Po czym poznać salon u Heleny? Pewnie będzie stała na progu i kopciła papierosa. Ta kobieta prawie mieszka w tym salonie, jest to jej azyl i odskocznia, kocha swoją pracę ponad wszystko i jak zapewnia, chociażby na wózku czy o kulach będzie strzygła. Na jakieś najbliższe 20 lat mam więc spokój. Antoine’a był prekursorem fryzury na chłopczycę, Helena jest autorką mojej największej przemiany życia. Helena dobrze wie, że jak będę kiedyś odcinała już tylko kupony lub zostanę kolejną „Żoną Hollywood”, to ona z automatu awansuje na moją osobistą stylistkę. Już planujemy naszą najlepszą wersję życia. M. liczymy na Ciebie.

Zakupy dzierżoniowski targ, jak to mówi babcia Grażyna „targowica” i to chyba będzie najlepsze określenie. Kto nie był, niech zajrzy, kto nie kupował, niech żałuje. Na targu w Dzierżoniowie jest wszystko – od jedzenia, chemii po ubrania, meble, dodatki, rośliny… Wszystko. O czym nie pomyślicie, tam to jest. Jednak jest jedno stoisko na, które warto zajrzeć a może i przyjrzeć się z bliska. Badania społeczne, doktorat, program telewizyjny to wszystko mało, żeby opisać te Panie jako zjawisko unikatowe:

Dziewczynki – panterka, cętki, wieża Eiffla, tylko teraz, tylko u nas! Okazja! Bluzeczki tylko 10 zł, przebierać, oglądać kochane, wybierać. Kto się zna na materiałach to dotykać, poczuć jakość i kupować dziewczynki, kupować”. „Kochanie tego rozmiarku już nie ma, no nie, w hurtowni? Skarbie to się rozchodzi, jak świeże bułeczki no widzisz, z tego już nie mam, ale za to ten fason, który mam na sobie, co prawda 15 zł, ale rewelacja. Rewelacja!

Nie ma się co śmiać, te Panie zrobią kiedyś międzynarodową karierę, one już są znane i lubiane, ale nie tak bardzo jakbym tego chciała. Mistrzynie marketingu, mistrzynie sprzedaży i mistrzynie reklamy. W sumie to jestem zawiedziona moją edukacją, uczestniczyłam w wielu prestiżowych wykładach i zajęciach dotyczących promocji, reklamy i sprzedaży, zjadłam na telewizji zęby, a te Panie zakasowały to wszystko w kilka sekund. Jak, gdzie, kiedy? Biję Wam pokłony o boskie moje!

 

Więcej Dzierżoniowa już za tydzień, będzie m.in. o tym, co warto zwiedzić i gdzie bywać! Zapraszam 😀
#kulturadowynajecia

P.S. Zdjęcia z lotu ptaka zostały zrobione przeze mnie i M. naszym nowym nabytkiem. 

O Autorze

5 thoughts on “Karpacz? Jaki Karpacz? Pani śmie żartować, tylko Dzierżoniów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.