Co warto zwiedzić w Sieradzu?

Sieradz to miasto królów, świadczyć może o tym m.in. Wzgórze Zamkowe, które funkcjonuje w mieście do chwili obecnej. 
Sieradzki zamek powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, zbudowano go w XV wieku. Okres świetności miasta to czasy Odrodzenia, Sieradz rozkwitł pod względem gospodarczym, kulturowym i stał się ważnym ośrodkiem handlu. Na miejscowych targach można było zaopatrzyć się m.in. w produkty portugalskie, hiszpańskie czy szkockie.
Sieradz leży w województwie łódzkim, leżące w centrum Polski, powierzchnia miasta to 51 km2, liczba ludności to około 43 612 osób. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, w źródłach pisanych pojawia się już w 1136r.
To genialna baza dla cudownego odpoczynku wśród zieleni wśród niebanalnej architektury. Estetycznie, cicho, kameralnie i zdrowo. Jedno hasło: NIECH ŻYJĄ MAŁE MIASTECZKA! 

Sieradzkie wędrówki – zabytki 

  1.  Stare Miasto – średniowieczny, wiernie zachowany układ placu miejskiego z powierzchnią targową w centrum i kamienicami czynszowymi (przełom XIX i XX w.) dookoła niego. Na środku rynku znajdziecie zabytkową XIX wieczną ręczną pompę wodną, która w okresie letnim jest główną atrakcją tego miejsca.  To właśnie na rynku możecie zakupić najlepsze produkty ziemi sieradzkiej, czyli wyroby lokalnej mleczarni. Ręczę za nią całym sercem, podbiła gusta mieszkańców Sieradza, Polaków oraz zagranicznych gości. Na rynku przede wszystkim się odpoczywa i spotyka ze znajomymi. Od ładnych paru lat nasz sieradzki Rynek jest głównie miejscem spotkań i odpowiada za promocję tego miasta zarówno pod względem kulturalnym, kulinarnym i przede wszystkim architektonicznym.

2.  Kościół farny pod wezwaniem Wszystkich Świętych wzniesiony około 1370 r. Przed powstaniem fary w tym miejscu stała pierwsza drewniana  świątynia wzniesiona w XI wieku. Kościół farny poza funkcją religijną ma istotne znaczenie dla historii Sieradza. To jeden z najpiękniejszych zabytków miasta i perełka pod względem architektonicznym. Na co warto zwrócić uwagę? W fasadę kościoła wmurowano w 1925 roku fragmenty odrzwi z dawnego zamku, w środku znajdziecie piękne witraże przedstawiające m.in. Królową Jadwigę oraz fresk ukazujący Sieradzan w regionalnych strojach podczas święta Bożego Ciała. Na szczególną uwagę zasługuje także pięciokondygnacyjna wieża oraz zewnętrzna elewacja kościoła, a także dom katechetyczny. Warto urządzić sobie mały spacer dookoła świątyni i przyjrzeć się z bliska jej wnętrzu. 

3. Klasztor podominikański należący podobnie jak fara do najstarszych i najcenniejszych zabytków ziemi sieradzkiej. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, w tym okresie Konrad Mazowiecki sprowadził do miasta Zakon Dominikanów. W XIX wieku za sprawą św. Urszuli Ledóchowskiej siostry przejęły popadający w ruinę klasztor i osiadły się na stałe w Sieradzu. Od tej pory opiekują się klasztorem i prowadzą w mieście działalność edukacyjną, charytatywną, a także prowadzą Dom Pomocy Społecznej. Kto będzie miał szczęście skosztować specjałów kuchni sióstr urszulanek ten będzie powracał do Sieradza regularnie 🙂 Jarmark Urszulański cieszy się ogromną popularnością, współpraca przedświąteczna z Kołami Gospodyń Wiejskich robi swoje. Musicie koniecznie spróbować. 
Wejdzie do środka klasztoru, zwiedzicie niesamowite krużganki oraz nasyćcie oczy ogrodem sióstr, przy okazji zabierając ze sobą smakołyki. Niezapominajce o wejściu do kościoła, jestem pewna, że to, co zobaczycie, w środku Was zachwyci, wizyta w środku oraz spacer po krużgankach obowiązkowy, w ścianach kryje się wiele tajemnic.

 

4. Teatr Miejski – nasza miejska duma, która zachwyca nie tylko walorami kulturalnymi, ale także zabudową i wyglądem zewnętrznym. Będąc w Sieradzu, zajrzyjcie na stronę Sieradzkiego Centrum Kultury, kierownictwo teatru stara się, aby repertuar w każdym sezonie był atrakcyjny i konkurencyjny. Poza koncertami, recitalami, występami gościnnymi znanych artystów na deskach sieradzkiego teatru regularnie wystawiane są sztuki łódzkiego Teatru Jaracza. Warto zatem odwiedzin to miejsce od środka. Widownia pomieści jednorazowo 350 osób. Każdy skrawek teatru jest dobrze zagospodarowany, na placu teatralnym organizowane są koncerty, przedstawienia plenerowe, warsztaty kulturalne oraz słynny jarmark urszulański.

5. Wzgórze Zamkowe, o którym wspominałam Wam przy okazji ostatniego artykułu o Sieradzu to nowa, zielona i atrakcyjna przestrzeń do spędzania wolnego czasu w mieście, jaką nam zafundowano. Odrestaurowanie Wzgórza Zamkowego nie cofnęło nas co prawda do czasów Leszka Czarnego, ale nadało nowoczesny charakter temu miejscu. Nie chcecie wiedzieć, jak Wzgórze Zamkowe wyglądało to przed remontem i powiem szczerze, efekt zaskakuje. Moją ulubioną czynnością poza spacerowaniem i czytaniem książki jest odnajdywanie obelisków, na których ukryta jest historia zamku. Kamienie umieszczone są w miejscach nieprzypadkowych, odszukując poszczególne numery za każdym razem znajdziecie się w innej lokalizacji zamku np. w domu dla służby, kuchni zamkowej itd. Na straży porządku publicznego Wzgórza stoi Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. Przed wejściem na Wzgórze znajdziecie znak ostrzegawczy – „uwaga na duchy!”. Sieradzanie mówią, że na Wzgórzu straszy, może będziecie mieć odrobinę szczęścia i spotkacie Królową Jadwigę, wychodzącą ze swojej komnaty 🙂
Wzgórze to świetna baza wypadowa, kilka kroków dzieli Was od spaceru po łęgach i polach aż do Parku Mickiewicza, naprzeciwko znajdziecie Park Etnograficzny, a po drugiej stronie idąc prostopadle do ulicy Zamkowej dojdziecie do bajecznego stawu. Tutaj albo zdecydujecie się na spacer, albo zmierzacie w stronę mostu i rzeki Warty. Pretekstów do obcowania z naturą jest naprawdę mnóstwo!

6. Synagoga – sieradzka perełka, ważny element historii tego miasta, a także kultury. To miejsce jest dla mnie szczególne, bliskie memu sercu. Jest istotnym miejscem prezentującym historię sieradzkich Żydów. Synagoga jest nieczynna i nie odgrywa żadnej obrządkowej roli. W tej chwili nie ma pomysłu na zagospodarowanie tej przestrzeni, jednak pod względem kulturalnym można byłoby zdziałać tutaj cuda – koncerty, warsztaty, wydarzenia kulturalne, wystawy, projekcje filmowe. Mam nadzieję, że to pieśń przyszłości i będę mogła kiedyś zobaczyć ją wewnątrz. Trzymam za ten pomysł kciuki.
Warto obejrzeć ją z bliska i zrobić kilka zdjęć tego bajecznego budynku. Pomyślcie na miejscu o tym jak musiała wyglądać w najlepszych czasach swojej świetności? 🙂 

7.  Dom Kata, czyli rezydencja dawnego kata z okręgu sieradzkiego. Prawdziwego egzekutora miejskiego, który wykonywał swoje wyroki! Obecnie willa mieszkalna. Budynek  kryjący w sobie relikt XIV-wiecznej baszty i niewielki odcinek miejskiego muru obronnego.

8. Zabytkowe kamienice przy ulicy Kolegiackiej, Warszawskiej i Dominikańskiej.
Zawsze powtarzam, że to, co najpiękniejsze i najcenniejsze w wynajmowaniu kultury znajduje się na wyciągnięcie ręki. Wystarczy podnieść wysoko głowę i rozejrzeć się dookoła. Spacer po sieradzkim rynku i jego bocznych uliczkach dostarczy Wam wielu przyjemnych wizualnie doznań. Szczęśliwi Ci, którym przyszło mieszkać w tak wyjątkowym budownictwie. Oczywiście pomyślicie, że przydałaby się rewitalizacja i macie rację, ale nie zmienia to faktu, że są to mieszkania z duszą i historią, przy której żaden blok nie ma sobie równych! Dumne, piękne i zjawiskowe dzieła architektoniczne to złoto sieradzkich ulic-do podziwiania i fotografowania.

Gdzie warto być? Ooooo… Open Hair!

Od 2009 roku na terenie mojego miasta odbywa się festiwal ku czci Antoine’a Cierplikowskiego zwany Open Hair. Antoin’a zdążyliście poznać już wcześniej za sprawą mojego artykułu, jeśli nie wiecie o kim mowa, to odsyłam Was do stosownej lektury: https://kulturalna-ola.pl/2017/01/cierplikowski-i-dunikowski-swiat-to-za-malo/
Open Hair to pionierskie i największe tego typu wydarzenie w Polsce, organizowane w przestrzeni miejskiej.

Idea tej imprezy to połączenie pokazów fryzjerskich, pokazów mody, wizażu, stylizacji, sztuki, muzyki i designu w jednym. Ma na celu przede wszystkim ukazanie nowatorskich, inspirujących i wymyślnych fryzur zarówno prezentowanych przez profesjonalistów, jak i amatorów. Możecie mi uwierzyć, że niektóre stylizacje przyprawiają o zawrót głowy, przy okazji możecie na żywo zobaczyć mistrzów fryzjerstwa przy pracy.
Podczas pokazów plenerowych organizowane są liczne wystawy, koncerty m.in. takich artystów jak Podsiadło, Brodka, Piotr Zioła, warsztaty i animacje. W ubiegłym roku gościł u nas m.in. Maciej Zień ze swoim nocnym pokazem, Kuba Badach z przebojami Andrzeja Zauchy oraz znani fryzjerzy Wierzbicki i Schmit. W zeszłym latach udało się zobaczyć Jagę Chupało i Leszka Czajkę. 
Miasto promuje Cierplikowskiego, dzięki czemu tworzy markę tego miejsca, a Open Hair jest miłą prezentacją zarówno dorobku Mistrza, jak i przybyłych gości festiwalu. To czas na głęboki kulturalny oddech i chłonięcie absolutnie wszystkiego – filmu, obrazów, zdjęć, muzyki. Festiwal jest świetną okazją do nauki stylu, zaczerpnięcia rozmaitych inspiracji, nauki estetyki oraz podziwiania zewsząd otaczającego piękna. 
Zachęcam gorąco do odwiedzin Sieradza, festiwal może być do tego świetną okazją. Podsyłam więcej informacji dla zainteresowanych i służę pomocą w razie pytań: http://openhair.pl/pl

Open Hair już za kilka miesięcy, impreza zawsze odbywa się w okresie wakacyjnym. Zapisujcie jeden wakacyjny weekend w Sieradzu 🙂

Sieradz nie tylko od święta…

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was ziemią sieradzką i zapisaliście ją na swojej mapie odwiedzin. Do Sieradza zajrzycie podczas podróży do Łodzi, czy Warszawy – bardzo łatwo do nas trafić. Zapraszam na spacery, zwiedzanie oraz chwilę ciszy na Wzgórzu Zamkowym, nad rzeką, w parkach i na łęgach. U nas poczujecie przypływ energii i odetchniecie od wielkomiejskiego zgiełku. W królewskim Sieradzu nie będziecie się nudzić, a jeśli będziecie potrzebowali przewodnika to służę uprzejmie 🙂

Niebawem pojawi się kolejny artykuł o Sieradzu, w nim opowiem, gdzie warto spacerować i na co można natknąć się w czasie wędrówki oraz gdzie można zjeść coś dobrego. Dopełnijmy całości tej sieradzkiej wyprawy.
Do następnego artykułu!

Jeśli masz ochotę na więcej kultury szukaj mnie na Facebooku i Instagramie!

Dziękuję, że przeczytałeś ten artykuł i poświęciłeś swój czas!

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.