Co warto zwiedzić w Sieradzu?

Sieradz to miasto królów, świadczyć może o tym m.in. Wzgórze Zamkowe, które funkcjonuje w mieście do chwili obecnej. 
Sieradzki zamek powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, zbudowano go w XV wieku. Okres świetności miasta to czasy Odrodzenia, Sieradz rozkwitł pod względem gospodarczym, kulturowym i stał się ważnym ośrodkiem handlu. Na miejscowych targach można było zaopatrzyć się m.in. w produkty portugalskie, hiszpańskie czy szkockie.
Sieradz leży w województwie łódzkim, w centrum Polski; powierzchnia miasta to 51 km2, liczba ludności to około 43 612 osób. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, w źródłach pisanych pojawia się już w 1136r.
To genialna baza dla cudownego odpoczynku wśród zieleni oraz niebanalnej architektury. Estetycznie, cicho, kameralnie i zdrowo. Jedno hasło: NIECH ŻYJĄ MAŁE MIASTECZKA! 

Sieradzkie wędrówki – zabytki 

  1.  Stare Miasto – średniowieczny, wiernie zachowany układ placu miejskiego z powierzchnią targową w centrum, a także kamienicami czynszowymi (przełom XIX i XX w.) dookoła niego. Na środku rynku znajdziecie zabytkową XIX wieczną ręczną pompę wodną, która w okresie letnim jest główną atrakcją tego miejsca.  To właśnie na rynku możecie zakupić najlepsze produkty ziemi sieradzkiej, czyli wyroby lokalnej mleczarni. Ręczę za nią całym sercem, podbiła gusta mieszkańców Sieradza oraz zagranicznych gości. Na rynku mieszkańcy odpoczywają oraz spotykają się ze znajomymi. Od ładnych paru lat sieradzki Rynek jest głównym miejscem spotkań; odpowiada za promocję miasta, zarówno pod względem kulturalnym, kulinarnym, jak i architektonicznym.

2.  Kościół farny pod wezwaniem Wszystkich Świętych wzniesiony około 1370 r. Przed powstaniem fary w tym miejscu stała pierwsza drewniana  świątynia wybudowana w XI wieku. Kościół poza funkcją religijną ma istotne znaczenie dla historii Sieradza. To jeden z najpiękniejszych zabytków miasta i perełka pod względem architektonicznym. Na co warto zwrócić uwagę? W fasadę świątyni wmurowano w 1925 roku fragmenty odrzwi z dawnego zamku sieradzkiego; w środku znajdziecie piękne witraże przedstawiające m.in. Królową Jadwigę oraz fresk ukazujący Sieradzan w regionalnych strojach podczas święta Bożego Ciała. Na szczególną uwagę zasługuje także pięciokondygnacyjna wieża, zewnętrzna elewacja kościoła, a także dom katechetyczny. Warto wybrać się na mały spacer dookoła świątyni i zobaczyć z bliska jej wnętrze. 

3. Klasztor podominikański należący podobnie jak fara do najstarszych i najcenniejszych zabytków ziemi sieradzkiej. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku; w tym okresie Konrad Mazowiecki sprowadził do miasta Zakon Dominikanów. W XIX wieku za sprawą św. Urszuli Ledóchowskiej siostry przejęły popadający w ruinę klasztor; osiadając na stałe w Sieradzu. Od tej pory są mieszkankami klasztoru, prowadząc w mieście działalność edukacyjną, charytatywną oraz Dom Pomocy Społecznej. Kto będzie miał szczęście skosztować specjałów kuchni sióstr urszulanek, ten będzie powracał do Sieradza regularnie 🙂 Jarmark Urszulański cieszy się ogromną popularnością, przedświąteczna współpraca z Kołami Gospodyń Wiejskich robi swoje. Musicie koniecznie spróbować tych specjałów.


Zajrzyjcie do środka klasztoru, zobaczycie niesamowite krużganki oraz zakochacie się w siostrzanych ogrodach, przy okazji zabierzecie ze sobą smakołyki. Nie zapominajcie o wejściu do kościoła, jestem pewna, że to, czego doświadczycie w środku zachwyci Was. Spacer po krużgankach jest podróżą w przeszłość, w ścianach kryje się wiele tajemnic.

 

4. Teatr Miejski – nasza miejska duma, która zachwyca nie tylko walorami kulturalnymi, ale także zabudową tzn. architekturą. Będąc w Sieradzu sprawdźcie stronę Sieradzkiego Centrum Kultury, kierownictwo teatru stara się, aby repertuar w każdym sezonie był atrakcyjny. Poza koncertami, recitalami, występami gościnnymi znanych artystów, na deskach sieradzkiego teatru regularnie wystawiane są sztuki łódzkiego Teatru Jaracza. Warto zatem odwiedzin to miejsce wchodząc do środka. Widownia pomieści jednorazowo 350 osób. Każdy skrawek teatru jest dobrze zagospodarowany, na placu teatralnym organizowane są koncerty, przedstawienia plenerowe, warsztaty kulturalne oraz słynny jarmark urszulański.

5. Wzgórze Zamkowe, o którym wspominałam Wam przy okazji ostatniego artykułu o Sieradzu; to nowa, zielona i atrakcyjna przestrzeń do spędzania wolnego czasu w mieście. Odrestaurowanie Wzgórza Zamkowego nie cofnęło nas co prawda do czasów Leszka Czarnego, ale nadało nowoczesny charakter temu miejscu. Wzgórze Zamkowe przed remontem nie prezentowało się atrakcyjnie, być może dlatego zmiany po remoncie są zaskakuje. Lubię odkrywać obeliski na wzgórzu, na nich ukryta jest historia zamku. Kamienie umieszczone są w specjalnych miejscach, odszukując poszczególne numery za każdym razem znajdziecie się w innej lokalizacji zamku np. w domu dla służby, kuchni zamkowej itd. Na straży porządku Wzgórza stoi Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. Przed wejściem do dawnego zamku znajdziecie znak ostrzegawczy – „uwaga na duchy!”. Sieradzanie mówią, że na Wzgórzu straszy, może będziecie mieć odrobinę szczęścia i spotkacie Królową Jadwigę, wychodzącą ze swojej komnaty 🙂
Wzgórze Zamkowe to świetna baza wypadowa, kilka kroków dzieli Was od łęg, pól, aż do Parku Mickiewicza. Naprzeciwko znajdziecie Park Etnograficzny, po drugiej stronie idąc prostopadle do ulicy Zamkowej dojdziecie do bajecznego stawu. Warto zobaczyć sieradzki biały most oraz rzekę Wartę. Pretekstów do obcowania z naturą jest naprawdę mnóstwo!

6. Synagoga – sieradzka perełka, ważny element historii miasta i kultury. To miejsce jest dla mnie szczególne, bliskie memu sercu. Jest istotnym punktem na mapie miasta prezentującym historię sieradzkich Żydów. Synagoga jest nieczynna, nie odgrywa żadnej religijnej roli. W tej chwili brakuje pomysłu na zagospodarowanie tej przestrzeni, jednak pod względem kulturalnym można byłoby zdziałać cuda – koncerty, warsztaty, wydarzenia artystyczne, wystawy, projekcje filmowe. Mam nadzieję, że to pieśń przyszłości i będę mogła kiedyś zobaczyć jej wnętrze.
Warto obejrzeć ją z bliska i zrobić kilka zdjęć tego bajecznego budynku. Pomyślcie na miejscu o tym, jak musiała wyglądać w czasach swojej świetności? 🙂 

7.  Dom Kata, czyli rezydencja dawnego kata z okręgu sieradzkiego. Mieszkanie prawdziwego egzekutora miejskiego, który sumiennie wykonywał swoje wyroki! Obecnie jest to willa mieszkalna. Budynek  kryjący w sobie relikt XIV-wiecznej baszty i niewielki odcinek miejskiego muru obronnego.

8. Zabytkowe kamienice przy ulicy Kolegiackiej, Warszawskiej i Dominikańskiej.
Zawsze powtarzam, że to, co najpiękniejsze i najcenniejsze w wynajmowaniu kultury znajduje się na wyciągnięcie ręki. Wystarczy podnieść wysoko głowę i rozejrzeć się dookoła. Spacer po sieradzkim rynku i jego bocznych uliczkach dostarczy Wam wielu przyjemnych doznań. Szczęśliwi Ci, którym przyszło mieszkać w tak wyjątkowym budownictwie. Oczywiście powiecie, że przydałaby się rewitalizacja i macie absolutną rację! Nie zmienia to faktu, iż są to mieszkania z duszą, historią, przy której żaden blok nie ma szans. Dumne, piękne i zjawiskowe dzieła architektoniczne to złoto sieradzkich ulic-do podziwiania i fotografowania.

Gdzie warto być? Ooooo… Open Hair!

Od 2009 roku na terenie miasta odbywa się festiwal ku czci Antoine’a Cierplikowskiego zwany Open Hair. Antoin’a zdążyliście poznać już wcześniej za sprawą mojego artykułu, jeśli nie wiecie o kim mowa, to odsyłam Was do stosownej lektury: https://kulturalna-ola.pl/2017/01/cierplikowski-i-dunikowski-swiat-to-za-malo/
Open Hair to pionierskie i największe tego typu wydarzenie w Polsce organizowane w przestrzeni miejskiej.

Idea tej imprezy polega na połączeniu pokazów fryzjerskich, pokazów mody, wizażu, stylizacji, sztuki, muzyki i designu w jednym. Ma na celu przede wszystkim ukazanie nowatorskich, inspirujących i wymyślnych fryzur zarówno prezentowanych przez profesjonalistów, jak i amatorów. Możecie mi uwierzyć, że niektóre stylizacje przyprawiają o zawrót głowy. Przy okazji zobaczycie na żywo mistrzów fryzjerstwa przy pracy.
Podczas pokazów plenerowych organizowane są liczne wystawy, koncerty m.in. takich artystów jak Podsiadło, Brodka, Piotr Zioła. W ubiegłym roku gościł u nas m.in. Maciej Zień ze swoim nocnym pokazem, Kuba Badach z przebojami Andrzeja Zauchy oraz znani fryzjerzy Wierzbicki i Schmit. W zeszłym latach udało się zobaczyć Jagę Chupało i Leszka Czajkę. 
Miasto promuje Cierplikowskiego, dzięki czemu tworzy markę tego miejsca, a Open Hair jest miłą prezentacją zarówno dorobku Mistrza, jak i przybyłych gości festiwalu. To czas na głęboki kulturalny oddech, chłonięcie absolutnie wszystkiego – filmu, obrazów, zdjęć, muzyki. Festiwal jest świetną okazją do nauki stylu, zaczerpnięcia rozmaitych inspiracji, nauki estetyki oraz podziwiania zewsząd otaczającego piękna. 
Zachęcam gorąco do odwiedzin Sieradza, festiwal może być do tego świetną okazją. Podsyłam więcej informacji dla zainteresowanych i służę pomocą w razie pytań: http://openhair.pl/pl

Open Hair już za kilka miesięcy, impreza zawsze odbywa się w okresie wakacyjnym. Zapisujcie jeden wakacyjny weekend w Sieradzu 🙂

Sieradz nie tylko od święta…

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was ziemią sieradzką i zapisaliście Sieradz na swojej mapie odwiedzin. Do Sieradza zajrzycie podczas podróży do Łodzi, czy Warszawy – bardzo łatwo do nas trafić. Zapraszam na spacery, zwiedzanie; chwilę ciszy na Wzgórzu Zamkowym, nad rzeką, w parkach, na łęgach. U nas poczujecie przypływ energii i odetchniecie od wielkomiejskiego zgiełku. W królewskim Sieradzu nie będziecie się nudzić, a jeśli będziecie potrzebowali przewodnika to służę uprzejmie 🙂

Niebawem pojawi się kolejny artykuł o Sieradzu, w nim opowiem, gdzie warto spacerować i na co można natknąć się w czasie wędrówki oraz gdzie można zjeść coś dobrego. Dopełnijmy całości tej sieradzkiej wyprawy.
Do następnego artykułu!

Jeśli masz ochotę na więcej kultury szukaj mnie na Facebooku i Instagramie!

Dziękuję, że przeczytałeś ten artykuł i poświęciłeś swój czas!

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.